Korzystne oprocentowanie pożyczek hipotecznych

Korzystne oprocentowanie pożyczek hipotecznych

Pożyczka hipoteczna jest często mylona z kredytem hipotecznym, co jest karygodnym błędem. Owszem, w obu przypadkach mamy do czynienia z nieruchomością. Na czym więc polegają różnice? Nie tylko na tytułowym oprocentowaniu, ale także na wielu innych czynnikach, które postaramy się wyeksplikować.

Kredyt a pożyczka hipoteczna

Kredyt hipoteczny jest zabezpieczany wyłącznie hipoteką, Dodatkowo banki do czasu wpisu do ewidencji notarialnej wymagają ubezpieczenia zapomogi. Pożyczka hipoteczna również zabezpieczana jest nieruchomością. Gdzie są różnice? W oprocentowaniu i celu, na jaki przeznaczamy pieniądze. Zacznijmy od celów. Kredyt hipoteczny narzuca na kredytobiorcę pewne więzy wykorzystania pieniędzy. Możemy wykorzystać pozyskane finanse tylko w obrębie danej nieruchomości. Nie musi to być zakup, może to być remont lub adaptacja danego wnętrza. Warunek jest jeden - wydatki muszą dotyczyć nieruchomości. W przypadku pożyczki hipotecznej cele, które są przeznaczane na wydanie pieniędzy nie są narzucane. Możemy za pieniądze z pożyczki hipotecznej kupić auto lub pojechać na wymarzoną podróż. Remont mieszkania? Nie ma problemu - bank nie interesuje się tym, na co wydajemy pieniądze. Dla banku liczy się oprocentowanie i to, czy regularnie spłacamy raty.

Oprocentowanie - clou pożyczek i kredytów

Na gruncie oprocentowania również spotykamy się z różnicą. Kredyt hipoteczny to nierzadko tylko 1,5% w skali całej kwoty. Oczywiście procent ten może ulegać zmianie. W przypadku pożyczek hipotecznych procent waha się w skali 6-10%. Jednak nie zapominajmy, że kredyty konsumenckie na dowolny cel mogą sięgać oprocentowania rzędu 20%. Różnica na korzyść pożyczki hipotecznej jest więc widoczna i często stawiana w pozytywnym świetle.