Czym są lokaty strukturyzowane?

Czym są lokaty strukturyzowane?

W okresie gdy tradycyjne lokaty terminowe wręcz zniechęcają potencjalnych klientów banków swoimi niskimi oprocentowaniami, nadal istnieją sposoby aby wyciągnąć z nich jak najwięcej. Choć lokaty strukturyzowane nie są tak popularne jak zwykłe depozyty wciąż zyskują coraz więcej zwolenników. Wielu klientów decyduje się na wybór takiej usługi ze względu na możliwość uzyskania znacznych przychodów. Jeżeli zatem dysponujemy oszczędnościami i zastanawiamy się w jaki sposób je zainwestować warto przyjrzeć się bliżej ofercie lokat strukturyzowanych.

Na czym polega lokata strukturyzowana?

To najważniejsze z pytań na które musimy znać odpowiedź jeżeli zastanawiamy się nad ulokowaniem naszych pieniędzy na lokacie strukturyzowanej. Istotne jest bowiem by świadomie zarządzań funduszami i wiedzieć w jaki sposób będą one pracować na naszą korzyść.

Usługa ta polega na podzieleniu naszych oszczędności, w zależności od naszych preferencji przykładowo w stosunku 50,0% do 50,0% lub 70,0% do 30,0% itd., które będą przeznaczone na depozyt bankowy oraz na inną działalność inwestycyjną między innymi fundusze inwestycyjne, kupno akcji na giełdzie, inwestycje w złoto i tym podobne. Dzięki temu możemy uzyskać znacznie większe zyski, jednak jesteśmy narażeni na ryzyko związane z agresywnym inwestowaniem. Dodatkowo pieniądze, które są zamrożone na lokacie posiadają wyższe niż standardowe oprocentowanie co stanowi w pewnym stopniu rekompensatę w przypadku utraty zysku z inwestycji agresywnej.

Decydując się na skorzystanie z takich usług banku musimy być bardzo świadomi naszych prywatnych celów i zdawać sobie sprawę z tego, że lokując pieniądze przykładowo w inwestycję w złoto nie mamy zagwarantowanych zysków i nawet jeżeli prognozy rynku są korzystne możemy stracić, nawet jeżeli nie kapitał ulokowany w inwestycji to część zysku, który wcześniej został wypracowany.

Lokata strukturyzowana jest długoterminowa i podejmując się takiej formy zarabiania oszczędnościami musimy liczyć się z tym, że pieniądze będą dla nas niedostępne przez średnio 2-3 lata trwania umowy. W dużej mierze jest to spowodowane tym, że większość inwestycji agresywnych wiąże się z potrzebnym czasem. Lokaty terminowe nie potrzebują wielu miesięcy by wypracować zysk, otrzymujemy go systematycznie, w przypadku inwestycji jesteśmy zmuszeni czekać aż rynek okaże się korzystny i nasze działanie przyniesie rzeczywiste profity. Jest to proces długotrwały, dlatego też pakiet lokaty powiązanej z inwestycją dostosowuje się do terminu dłuższej usługi.

Kto zyska na lokacie strukturyzowanej?

Aby założyć taką lokatę nie musimy znać się na rynku finansowym i śledzić najnowszych wiadomości z tej dziedziny. Wystarczy, że dysponujemy oszczędnościami, które chcemy ulokować w banku i przy okazji mieć szansę na dodatkowy zysk z inwestycji. Jednak aby móc w pełni cieszyć się taką usługą i mieć dużą szansę na ponadprzeciętny zarobek powinniśmy posiadać wiedzę z zakresu ryzykownej części inwestycji. Zatem ważne jest by w aktywny sposób uczestniczyć w świecie finansów i starać się samodzielnie decydować i na podstawie własnych analiz wnioskować czy dana inwestycja ma szansę zaowocować. Jest to zatem produkt wymagający, który sprawdzi się klientom, którzy nie boją się ryzykować i lubią śledzić rynek finansowy.