Kredyt na wykup mieszkania komunalnego

Kredyt na wykup mieszkania komunalnego

Mieszkania komunalne to ukłon od władz, czyli od gminy w kierunku rodzin, które mają dość niskie dochody. To rodzaj zapomogi, która gwarantuje możliwość zamieszkiwania nieruchomości komunalnej. Oczywiście nie będziemy wypowiadać się na temat jakości takich mieszkań, gdyż to sprawa indywidualna, dotycząca określonego osiedla oraz danej gminy. Jedno jest pewne - mieszkania komunalne można traktować jako zapomogę.

Niestety, rodzina mieszkająca w takim miejscu nie jest jego prawnym właścicielem. Nie jest, dopóki nie wykupi praw do zarządzania mieszkaniem komunalnym. Dlaczego wykup lokalu komunalnego jest priorytetem dla wielu rodzin? Ponieważ gmina w każdej chwili może przesiedlić rodzinę do innego miejsca, często gorszego. Aby się przed tym zabezpieczyć - rodziny kupują mieszkania komunalne. Pojawia się słowo kupić, co wiąże się z wydatkami. Jak wspominaliśmy - rodziny zamieszkujące mieszkania komunalne nie należą do najbogatszej części społeczeństwa. To wiąże się z ograniczonymi dochodami.

Banki nie zamykają drzwi dla takich klientów, oferując im korzystne kredyty hipoteczne na wykupienie komunalnego lokum. Niestety, nie da się szczegółowo określić ceny mieszkań komunalnych, gdyż to w dużej mierze zależy od gminy, regionu i od standardów, jakie panują w takich miejscach. Najwięcej informacji o możliwości wykupu lokalu uzyskamy w gminie i banku, który będzie potrzebował wyceny lokalu. Wyceny dokonuje gmina, która zarządza danym lokalem. Ponadto gmina zobowiązuje się do wydania protokołu potwierdzającego zarządzanie danym lokalem. Na tej podstawie bank przystępuje do procedury rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny.