Kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego

Kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego

Nim zaczniemy dywagować na temat związany z kredytem hipotecznym dedykowanym na mieszkanie z rynku wtórnego, wyjaśnijmy, czym jest rynek pierwotny i rynek wtórny, który jest jego przeciwieństwem.

  • Rynek pierwotny oznacza zakup mieszkania lub dowolnego obiektu od dewelopera. Nabywca staje się pierwszym właścicielem nowej nieruchomości. Zakup tego rodzaju wiąże się nie tylko z kosztami kupna, ale także koniecznością remontu i wykończenia wnętrza wedle własnych dyrektyw.
  • Rynek wtórny to z kolei arena mieszkań i domów, które sprzedawane są przez poprzednich właścicieli. Są to lokale umeblowane, często urządzone i sprzedawane z całym asortymentem. Jedynym minusem mogą być wady ukryte, które powstały w wyniku wieloletniej eksploatacji. Zaletą natomiast są ceny.

Mając podstawową wiedzę na temat rynków wtórnych i pierwotnych - zaczynamy określać możliwości i własne priorytety. Jeżeli nie przeszkadza nam fakt, że zasiedlimy lokum, które było już wcześniej wykorzystywane - powinniśmy śmiało zdecydować się na mieszkanie z ryku wtórnego. Warto tu nadmienić, że takie lokale są tańsze i często już umeblowane. Wystarczą kosmetyczne poprawki, aby móc się wprowadzić. W związku z taką sytuacją - kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku wtórnego nie opiewa na tak wielką sumę. Nawet, jeżeli musimy przeprowadzić remont - możemy poprosić bank o uwzględnienie dodatkowych kosztów. Instytucje finansowe mogą pomóc nie tylko w zakupie nieruchomości, ale także w pokryciu kosztów urządzenia. Wystarczy dołączenie odpowiedniego wniosku przy składaniu dokumentów opisujących chęć podjęcia współpracy z bankiem na gruncie kredytu hipotecznego.

Zabezpieczenie kredytu

Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego na mieszkanie pochodzące z ryku wtórnego jest oczywiście prawomocna hipoteka, czyli wpis w księdze wieczystej, który uprawniać będzie bank do zajęcia lokum w przypadku problemów ze spłatą. Ponadto kredytobiorca może zakupić dodatkowe ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Tu ciekawostką jest fakt, że przy niektórych kredytach banki wręcz nakazują wykupienie takiego ubezpieczenia. Spłaty ubezpieczeniowe zostaną zniesione, gdy sąd uprawomocni bank do władania hipoteką. Zazwyczaj na rozpatrzenie wniosku czeka się kilka miesięcy, jest to więc czas, kiedy bank nakazuje dodatkowe ubezpieczenie kredytowe.

Jeżeli znaleźliśmy mieszkanie z rynku wtórnego, które nie zrujnuje nas finansowo i jednocześnie spełni wszystkie lokalowe marzenia - warto udać się do banku w celu uzyskania pomocy kredytowej.