Porównanie kredytów mieszkaniowych

Lp
Bank
Opis
%
Kontakt
1

Credit Agricole

Brak wkładu własnego a także raz w roku wakacje kredytowe [więcej]

2

Getin Bank

Kredyt mieszkaniowy nie wymagający żadnego wkładu finansowego a także oferty kredytowe dla osób nie posiadających polskiego obywatelstwa [więcej]

3

PKO Bank Polski

Bank pozwala na przeznaczenie 25% kredytu na dowolny cel [więcej]

4

Alior Bank

Wstępna decyzja kredytowa w 1 dzień. Możliwość zawieszenia spłaty kapitału aż do 5 lat [więcej]

5

Bank BPH

Rozbudowany program ochrony kredytu od utraty pracy i ubezpieczenia na życie w celu zwiększenia bezpieczeństwa kredytobiorcy [więcej]

6

Multibank

Brak minimalnego wkładu własnego jeśli mamy konkretny cel [więcej]

7

Bank Millennium

Bardzo korzystny okres kredytowania do 35 lat i bardzo niska prowizja [więcej]

8

Raiffeisen Polbank

Bank oferuje możliwość kredytowania w złotówkach i euro [więcej]

9

mBank

Kredyt mieszkaniowy z bardzo długim okresem kredytowania nawet do 40 lat [więcej]

10

Bank Zachodni WBK

Bank oferuje bardzo długi okres kredytowania bo aż 50 lat a także brak szeroki wybór walut [więcej]

Podstawowe informacje o kredytach mieszkaniowych

Kredyt mieszkaniowy jest typem kredytu hipotecznego, w którym zabezpieczenie stanowi owe mieszkanie. W tym przypadku to bank staje się właścicielem nieruchomości, ponieważ to on przekazuję całą kwotę na rzecz kupna. Kredyt mieszkaniowy należy do kredytów długoterminowych z możliwością zaciągnięcia długu w walucie obcej lub krajowej.

Kredyt we frankach czy w złotówkach?

Na ten temat jest tyle opinii, co ludzi, dlatego nie będziemy zachęcać do wyboru jednego czy drugiego, tylko pokażemy różnice pomiędzy kredytem we frankach (lub innej zagranicznej walucie) a kredytem w złotówkach. Zaczniemy od najprostszego rozwiązania – czyli długu w złotówkach. Oddajemy tyle ile pożyczyliśmy plus odsetki. Wiążę się to z tym, że nie możemy nic zyskać ani stracić. Rozwiązanie jest bezpieczne i z góry wiemy jak wysoka będzie nasza rata (bez uwzględnienia zmian stóp procentowych NBP). Z kolei kredyt we frankach, dolarach czy euro niesie za sobą pewne ryzyko, jak i również kusi możliwością niższych rat. Jednak gdy kurs obcej waluty wzrośnie, nasz dług również. Dla przykładu – w 2010 roku za każdego 1 franka szwajcarskiego płaciliśmy 3zł, tak 3 lata później za 1 franka trzeba zapłacić 50 groszy więcej. Mnożąc każdą z tych kwot przez wysokość raty w walucie obcej możemy obliczyć o ile więcej lub mniej wynosi jej aktualna wartość. Kredyt w zagranicznej walucie jest więc rozwiązaniem dość ryzykownym. Wysokość raty w przeliczeniu na złotówki będzie zawsze wahać się z trendem wzrostowym lub spadkowym, ze względu na zmiany rynków walutowych.

Jak wyglądają koszty?

Gdy wiemy już w jakiej walucie chcemy zaciągnąć kredyt możemy przejść do sedna, czyli szukania najatrakcyjniejszych ofert. Na co zwracać uwagę? Tak samo jak i w innych typach kredytów będzie to oprocentowanie, prowizja oraz koszty przygotowawcze, ubezpieczenia. W ramach kredytu mieszkaniowego w dodatkowe koszty wliczać będą się również opłaty z tytułu kupna nieruchomości takie jak: koszty notarialno-sądownicze oraz podatki od czynności cywilno-prawnych.

Zdolność kredytowa

Dla kredytobiorcy jest to najważniejszy punkt programu. Bez zdolności kredytowej nie ma nawet co myśleć o tym, że jakikolwiek bank udzieli nam kredytu. Co zatem zrobić aby nasza zdolność kredytowa była lepsza? Przede wszystkim należy spłacić wszystkie dotychczasowe zobowiązania kredytowe takie jak – pożyczki gotówkowe, karty kredytowe etc. Jeżeli w przeszłości mieliśmy jakieś problemy ze spłatą jakiś długów – możemy mieć problem, ponieważ będzie to dla banku istotna wiadomość o tym, że nie jesteśmy wiarygodni. Najważniejszym krokiem jest wybór odpowiedniego typu rat. Jeśli jakiś bank odmówił nam udzielenia kredytu warto zastanowić się czy wybraliśmy stosowny rodzaj spłaty. W tym przypadku należy zrezygnować z rat malejących i wybrać raty stałe, ponieważ nasza zdolność będzie obliczana na podstawie pierwszej raty, która w przypadku rat równych będzie mniejsza.

Ostatnio dodane artykuły